fbpx
Skip to content Skip to footer

Nawet jeśli mamy już marzenia, bardzo często pozostają one tylko w sferze marzeń i nic nie robimy, aby je zrealizować. Myślimy o nich, opowiadamy wszystkim dookoła, ale rzadko staramy się jednak je realizować. Dlaczego tak się dzieje? Co nas blokuje? Co przeszkadza nam w podjęciu działania?

Najczęściej boimy się porażki i ośmieszenia. Pamiętaj jednak, że strach nie jest dobrym doradcą. Każde niepowodzenie jest czymś naturalnym. To, że tym razem ci nie wyszło, nie oznacza, że nie warto było spróbować, a tym bardziej próbować nadal.

Głowa do góry i jeszcze raz. Przecież idziesz po swoje marzenia! To, co robisz, robisz tylko dla siebie. Boisz się wyjść ze swojej strefy komfortu, żeby sięgnąć po marzenia. Pamiętaj, czasami wystarczy zrobić jeden pierwszy mały kroczek i dalej jakoś pójdzie.

Moja koleżanka Kasia mówi, że: „jak masz pod górkę, to nie użalaj się nad sobą, przecież zmierzasz na szczyt, tam droga prowadzi tylko pod górę”.

 Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10 000 błędnych rozwiązań.
Thomas Edison

Za każdym razem, kiedy jednak opuszczamy naszą bezpieczną strefę komfortu, pojawiają się wątpliwości, strach i obawy, wzmacniają się wewnętrzne głosy i uwypukla brak wiary w siebie oraz chęć powrotu do tego, co jest znane. To są obawy przed nieznanym.

Gdy determinacja do osiągnięcia swoich marzeń jest bardzo wysoka, przejdziesz ten etap z ufnością i pewnością siebie i wykorzystasz właśnie to co nieznane do spełnienia swoich pragnień.

Wielu z nas nie ma sprecyzowanych pragnień. Kiedy zadasz pytanie: „czy masz marzenia?”, osoba pytana odpowie prawdopodobnie, że tak. Ale kiedy doprecyzujesz pytanie: „o czym marzysz?” – wielu nie potrafi dokładnie odpowiedzieć. W jaki sposób mamy realizować swoje marzenia, jeśli nie potrafimy ich określić? Warto wyrazić swoje marzenia słowami, warto je zapisać na kartce – wtedy się bardziej materializują, a my jesteśmy bardziej zdeterminowani, aby po nie sięgnąć.

Zbyt wiele osób poświęca zbyt wiele czasu na doskonalenie czegoś, czego jeszcze nie zrobili. Zamiast marzyć o doskonałości, zacznij od tego, co masz, i pracuj nad tym w trakcie realizacji.
Paul Arden

Dążenie do perfekcji bardzo skutecznie może zniszczyć twoje marzenia i zapał do pracy. Często podejmując jakieś wyzwanie, ciągle poprawiasz, ulepszasz, doskonalisz. Nawet jeśli jest już dobrze, to nie dla ciebie – znasz to? Zawsze uważasz, że jest za mało dobrze i to cię gubi. Konsekwencją takiego działania jest fakt, że odpuszczasz i ostatecznie rezygnujesz. Rezygnujesz z marzeń, bo nie pozwalasz sobie na to, aby było ono „nieidealne”.

Nie ma ludzi perfekcyjnych, jest tylko nasze dążenie do bycia takimi.

Kolejny powód braku realizacji marzeń to brak pewności siebie, a także własnych umiejętności oraz posiadanej wiedzy. Nie podejmujesz ryzyka i nie wychylasz się za bardzo. Nie wysyłasz CV, bo nie spełniasz 100% warunków. Nie przemawiasz publicznie, bo uważasz, że nie dasz rady. Czasem naprawdę tak niewiele potrzeba, żeby osiągnąć cel. Jasne, że są sprawy, w których potrzeba więcej wysiłku i pracy. Jednak najpierw musi nastąpić twoja wewnętrzna akceptacja siebie. Wtedy łatwiej zniesiesz porażkę, zaakceptujesz drobne uchybienia, a przede wszystkim odważysz się realizować swoje marzenia.

 Bądź na tyle pewna siebie, by być gotową do prezentowania swojego zdania, zgłaszania się do wypowiedzi. Oczywiście mężczyznom przychodzi to zdecydowanie łatwiej niż kobietom. Jeśli przyciągniesz uwagę do swojej osoby, swoich pomysłów i osiągnięć, możesz liczyć na zainteresowanie. Trudno się wybić i spełniać marzenia, będąc niezauważalnym.
Jack Welch

Często jest też tak, że twoje marzenia są bardzo ogólne, np. chcę być szczęśliwa. Ale co to znaczy? Ludzie mogą mieć takie marzenie, bo czują się nieszczęśliwi. I mają takie marzenie przez całe życie. Ale co to znaczy „czuć się szczęśliwym”? Jeśli nie podejmiesz wysiłku wyjścia z ogólności i przejścia w doprecyzowanie, nigdy się tego nie dowiesz. Gdybyś zadała sobie to pytanie, to może okazałoby się, że pragniesz czegoś zupełnie innego.

Twoje marzenia mogą być bardzo niedostępne. Tak nierealne, że po prostu istnieją na peryferiach twojej świadomości i nie masz pojęcia, w jaki sposób je zrealizować, nawet nie zaczynasz myśleć o ich realizacji. Nie potrafisz lub nie chcesz wyobrazić sobie jakiejś konkretnej drogi czy serii kroków. Marzenie może nie mieć też żadnego przełożenia na rzeczywistość. Na przykład chcesz zacząć malować. I na tym koniec. Jednak żeby takie marzenie spełnić, musisz mieć albo gotowy plan i kolejność kroków, np. kupić farby, zrobić miejsce w pokoju, kupić kartony czy płótno, zacząć malować, albo po prostu zacząć to robić.

Wielu z nas ma rewelacyjne pomysły na życie, na biznes, ale ciągle tylko o tym opowiada, zamiast zacząć działać. Ile razy zdarzyło ci się powiedzieć: od następnego poniedziałku, w nowym roku, jak skończę studia, kiedy przejdę na emeryturę, to wtedy zacznę robić…

Pamiętaj, zawsze jest jakieś jutro, jakaś przeszkoda lub coś innego, co daje ci wytłumaczenie przed samą sobą i innymi, dlaczego nie podejmujesz działania teraz, tylko odkładasz na jutro. Żeby realizować marzenia, trzeba podjąć działanie dziś, nie jutro!

Żyjesz w czasach, gdy oczekuje się natychmiastowej realizacji marzeń i natychmiastowej gratyfikacji. Im jesteś młodsza, tym większe prawdopodobieństwo, że marzenie chcesz mieć zrealizowane tu i teraz i przy najmniejszym nakładzie siły i energii. Celem marzeń jest przekształcanie naszego życia w takie, które jest bardziej zgodne z naszym przeznaczeniem i nasza prawdziwą naturą.

Realizacja marzeń to proces. I jeśli nie masz do tego cierpliwości, nie rozumiesz tego procesu, to w jaki sposób masz zrealizować swoje marzenia?

Fragment książki „Zbuduj karierę swoich marzeń

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.